معرفی

معرفی رشته حسابداری:

 

       رشته حسابداری از رشته های جذاب برای متقاضیان بازار کار می باشد که در آن فرآیند شناسایی، ثبت، طبقه بندی، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارشهای مالی برای افراد ذی نفع درون سازمانی مثل مدیران سازمان و یا برون سازمانی مثل بانک ها، مجمع عمومی سازمان مورد نظر و یا مقامات مالیاتی صورت می گیرد. به همین دلیل فردی که تحصیلات دانشگاهی ندارد، بیشتر دفتردار است تا حسابدار. چرا که گزارشهای این دسته از افراد مطابق استاندارد نیست و پردازش کافی در تهیه اطلاعات مورد نیاز سازمانها انجام نمی شود.

یک حسابدار متخصص، در آینده می تواند مدیر مالی یک سازمان یا شرکت گردد یعنی می تواند به مدیریت یک شرکت ایده بدهد که منابع موجودش را در چه راههایی سرمایه گذاری نماید تا استفاده بهینه کند و یا اگر شرکت به منابع مالی جدید نیاز داشت یک مدیر مالی بر اساس دانش آکادمیک خود می تواند بگوید که از چه طریقی باید تامین مالی کرد و مجموع این فعالیت ها خارج از توانایی یک حسابدار تجربی است.

      حسابداری به منظور جوابگویی به نیازهای انسان به وجود آمده است. به همین دلیل با گذشت زمان و به موازات گسترش فعالیت های اقتصادی و افزایش پیچیدگی آن ، هدفها و روشهای حسابداری برای جوابگویی به نیازهای اطلاعاتی، توسعه یافته است. چرا که اشخاص، شرکت ها و دولت برای تصمیم گیری در مورد توزیع مناسب منابع مالی نیاز به اطلاعاتی قابل اتکا دارند که این اطلاعات را به یاری حسابداری می توان به دست آورد. از سوی دیگر انجام سرمایه گذاری یکی از مواد ضروری و اساسی در فرآیند رشد و توسعه اقتصادی کشور است و سرمایه گذاران نیز از بعد عرضه سرمایه، تا حد امکان سعی دارند منابع مالی خودرا به سویی سوق دهند که کمترین ریسک و بیشترین بازده را داشته باشد. یعنی به دنبال برآورد ریسک سرمایه گذاری ها خواهند بود. این در حالی است که یکی از مبانی اساسی برای محاسبه ریسک بازار شرکت ها ، استفاده از اطلاعات تولید شده توسط سیستم حسابدای است.

 نتیجه یکی از تحقیقات دانشگاهی مبنی بر این بود که از دهه 70 میلادی به بعد همه شرکتهای موفق، شرکتهایی بوده اند که مدیر آنها تحصیلات مالی داشته است. چون از این دهه به بعد اطلاعات نقش مهمی پیدا کرده است و مهمترین اطلاعات نیز، اطلاعات مالی است که تاثیر بسیاری در تصمیم گیری مدیران شرکت ها دارد.

با توجه به اینکه فرصت های شغلی یک حسابدار بسیار گسترده است و از پایین ترین سطح تا بالاترین سطح را در بر می گیرد. لذا آموزش دانشجویان این رشته  با توجه به اینکه تعداد فارغ التحصیلان بیکار این رشته از بیشتر رشته ها کمتر است، دارای توجیه می باشد. چون از یک موسسه کوچک گرفته تا بزرگترین کارخانه های کشور حداقل برای تهیه اظهارنامه مالیاتی به حسابدار نیازمند هستند.

همچنین دانش حسابداری در بخش مالیات کاربرد وسیعی دارد. چون محاسبه سود به یاری حسابداری امکان پذیر است و تعیین مقدار سود نیز مبنای محاسبه مالیات شرکتها اعم از دولتی و خصوصی می باشد.

فارغ التحصیلان این رشته پس از اتمام تحصیل می توانند در سطوح مختلف و شاخه های متفاوت عهده دار انجام امور مالی گردند که شرح آن چنین است:

الف) حسابداری

فارغ التحصیلان می توانند در کلیه موسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه های زیر مشغول کار شوند:

حسابداری مالی:در کلیه شرکتها و موسسات تجاری و غیرانتفاعی.

حسابداری صنعتی:در کلیه واحدهای صنعتی و شرکتهای تولیدی.

حسابداری دولتی:در کلیه سازمانها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا عامل ذیحساب.

حسابداری مالیاتی:در ادارات دارایی.

حسابداری بیمه:در موسسات بیمه .

حسابداری بانکها:در شعبه ها و سرپرستی بانکها .

حسابداران پس از مدتی اشتغال به کار حسابداری می توانند در سمت مدیریت مالی واحدهای تجاری ، ایفای نقش نمایند.

ب ) حسابرسی

فارغ التحصیلان رشته حسابداری قادرند با توجه به شاخه های حسابداری در بند الف در حرفه حسابرسی شاغل شوند. شاغلان حرفه حسابرسی در یک تقسیم بندی کلی به دو گروه اصلی تفکیک می شوند:

حسابرسان داخلی:این گروه از حسابرسان ، کارمند واحد مورد رسیدگی هستند، و در واقع رابط میان هیات مدیره و شرکت بوده و گزارش رسیدگی خود را به طور هفتگی ، ماهانه یا سالانه به مدیرعامل و هیات مدیره ارایه می دهند . این گروه از حسابرسان عملیات داخل واحد تجاری را رسیدگی می کنند.

حسابرسان مستقل:این گروه از حسابرسان، افرادی هستند که در موسسات حسابرسی مشغول کار هستند و بر اساس قرارداد میان شرکتها یا سازمانها با این موسسات، عملیات حسابداری و مالی واحد تجاری را بر اساس اصول و موازین حسابداری مورد رسیدگی قرار می دهند و گزارش خود را به مجمع عمومی صاحبان سهام ارایه می کنند. در واقع حسابرسان مستقل رابط میان صاحبان شرکت و هیات مدیره شرکت می باشند.

آموزش حسابداران و شرکت موثر آنها در فراهم آوری اطلاعات مالی دقیق و قابل اعتماد، و تجزیه و تحلیل این اطلاعات برای توسعه پایدار در کشور در حال توسعه ای مانند ایران اهمیت فراوانی دارد. چرا که وجود اطلاعات دقیق، اعتماد برانگیز، بموقع و مربوط به فعالیت های اقتصادی، نه تنها لازم بلکه حیاتی است. علاوه بر این اطلاعات مالی حاصل از فعالیت های اقتصادی که بوسیله نظام های حسابداری گزارش می شود، می تواند از انحراف مسیر پیش بینی شده ، اتلاف منابع اقتصادی و اخلال در برنامه های توسعه اقتصادی جلوگیری کند.

 

در سالهای اخیر رشته حسابداری به یکی از رشته های پرطرفدار کشور تبدیل شده است بطوری که بر طبق آمار سال 92بیش از 10% دانشجویان سراسر کشور در این رشته مشغول به تحصیل هستند. توسعه روزافزون صنعت کشور منجر به ایجاد فرصت های استخدامی مناسبی برای فارغ التحصیلان با سطح تحصیلا ت بالاتر در رشته حسابداری گردیده است بطوریکه تقاضای بازار کار برای جذب فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد حسابداری بیش از تعداد آنها به خصوص در استان اصفهان می باشد. این امر سبب ایجاد انگیزه برای دانشجویان این رشته تا مقطع کارشناسی ارشد شده است.

     موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی راغب اصفهانی از بدو تاسیس رشته حسابداری را به عنوان یکی از رشته های اصلی خود مد نظر قرار داده است بطوریکه در حال حاضر مقاطع کاردانی پیوسته، کاردانی ناپیوسته، کارشناسی پیوسته ،کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد حسابداری در این موسسه وجود دارد و تعداد دانشجویان رشته حسابداری در پنج مقطع مذکور حدود 900 نفر، معادل 25% کل دانشجویان موسسه می باشد. پذیرفته شدن  فارغ التحصیلان این موسسه در رشته حسابداری در مقاطع بالاتر دانشگاه های دولتی تراز اول کشور و سایر دانشگاه ها و همچنین در شرکتهای دولتی و خصوصی و سایر سازمانها نشان دهنده کیفیت آموزش در این رشته می باشد.