حسابداری مدیریت

معرفی رشته:

رشته حسابداری مدیریت از این جهت بسیار پرطرفدار است که متخصصان آن را در مسیر تبدیل شدن به مدیران مالی قدرتمند قرار می‌دهد. نکته مهم دیگر این است که به دلیل اهمیت و استراتژیک بودن این رشته از بخش‌های مختلف حسابداری، حسابداران مدیریت معمولا حقوق و دستمزد بیشتری دریافت می‌کنند.

حسابدار مدیریت با تحصیل و آموزش حسابداری مدیریت در این رشته و کسب مهارت و تخصص در این زمینه تقریبا به توانایی‌های مدیریتی بسیاری هم دست پیدا می‌کند. علاوه بر اینکه حسابدار مدیریت در زمینه‌های مختلف مالی به دانش خوبی دست پیدا می‌کند، می‌تواند این دانش حسابداری خود را با توانایی‌های مدیریتی کسب شده ترکیب کند و در کسب و کارها نقش مهمی ایفا کند. قطعا این مزایا در میزان دریافتی و حقوق یک متخصص مدیریت حسابداری تاثیر خواهد داشت.افرادی که در زمینه حسابداری مدیریت به تحصیل می‌پردازند، قادر خواهند بود تا به بخش مدیریت کسب و کارها کمک کنند تا امور مالی سازمان‌ها کنترل را دست گیرند، همچنین تحصیل کرده‌های آموزش حسابداری مدیریتی، از اطلاعات حسابداری استفاده کرده و برای بهبود عملکرد مشاغل مختلف، راهکارهایی ارائه می‌دهند. گزارش‌هایی که توسط حسابداران مدیریتی تهیه می‌شوند، به منظور اتخاذ تصمیمات مهم تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پس می‌توان فهمید که حرفه‌ی حسابداری مدیریتی تا چه اندازه در مشاغل مختلف، حائز اهمیت است. از آن جایی که مسئولیت‌های بسیاری بر عهده‌ی حسابداران مدیریتی قرار دارد، این افراد به نسبت، حقوق و دستمزد بالاتری نیز دریافت می‌کنند. حقوق و دستمزد بالا موجب شده تا بسیاری از افراد به تحصیل در رشته مدیریت حسابداری روی آورند. حسابداران مدیریتی وظیفه دارند تا گزارش‌های مالی را برای افراد ذینفع مانند: سرمایه گذاران، سهامداران، صاحبان مشاغل و طلبکاران تهیه و تنظیم کنند. به طور کلی، مدیریت حسابداری به بررسی آینده مشاغل می‌پردازد. این در حالی است که حسابداری تنها داده‌های پیشین را جمع آوری کرده و آنچه که در گذشته مشاغل رخ داده است را مورد بررسی قرار می‌دهددر مورد مدیریت راهبردی که از دیگر زمینه‌هایی است که حسابداران مدیریتی در آن تخصص دارند، ارائه‌ی برنامه‌هایی برای مدیریت هر چه بهتر شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف است. حسابداران مدیریتی با تحصیل در زمینه مدیریت حسابداری، دانش و مهارت لازم برای انجام وظایف ذکر شده کسب می‌کند.

 
 
  

بازار کار :

تحصیل در زمینه حسابداری مدیریتی، افراد را برای کار در دنیای تجارت آماده می‌کند. در واقع داوطلبان با تحصیل و گذراندن واحدهای درسی حسابداری مدیریتی، برای انجام وظایف مختلف آماده می‌شوند. از جمله این وظایف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

حسابداران مدیریتی وظیفه دارند تا با تجزیه و تحلیل هزینه و سود برای پروژه‌های جدید و ارائه مداوم گزارش‌هایی که در رابطه با پروژه مورد نظر، مدیریت را در جریان امور مالی پروژه‌ها قرار دهند. پروژه‌های مختلف ممکن است شامل: سرمایه گذاری مبالغ هنگفت یا تولید کالا و ارائه خدمات متنوع باشد.

وظیفه‌ی حسابداران مدیریتی این است که باید پروژه‌های مختلف را به منظور تعیین بودجه و میزان سودآوری آنها مورد بررسی قرار دهند. برنامه ریزی برای تحویل پروژه‌ها در موعد مقرر با میزان بودجه تعیین شده نیز از دیگر وظایف حسابداران مدیریتی است.

  
 

مزیت تحصیل در رشته حسابداری مدیریتی چیست؟

رشته حسابداری دارای شاخه‌های بسیاری است که حسابداری مدیریتی یکی از مهم ترین آن‌هاست. در این قسمت برای شما در مورد مزایای این رشته از حسابداری سخن خواهیم گفت.

۱. مدیریت هزینه‌‌ها

حسابداری هزینه به عنوان زیر مجموعه حسابداری مدیریتی شناخته می‌شود. حسابداران مدیریتی که در رشته حسابداری مدیریتی تحصیل کرده‌اند، هزینه‌های مختلفی که یک سازمان درگیر آن است را مورد بررسی قرار می‌دهد.

از جمله این هزینه‌ها می‌توان به هزینه‌های ثابت مانند: خرید تجهیزات و هزینه‌های عملیاتی که برای اجرای فعالیت‌های روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، اشاره نمود. از طرفی حسابداران مدیریتی وظیفه دارند تا هزینه‌های متغیر مانند: موجودی کالا و محصولات و هزینه‌های سربار مانند اجاره بها را مورد ارزیابی قرار داده و گزارش‌های لازم را به بخش مدیریت ارجاع دهند.

۲. پیش بینی درآمد و فروش

درآمد کل، درآمدی است که یک شرکت از فروش کالا یا خدمات به دست می‌آورد. پیش بینی فروش و تخمین درآمد خالص از جمله وظایفی است که بر عهده حسابداران مدیریتی قرار دارد. این افراد موظف هستند تا درآمد خالص کسب و کارها را با توجه به میزان هزینه‌ها محاسبه کنند و در قالب گزارش‌هایی به بخش مدیریت انتقال دهند.

۳. مدیریت جریان نقدی

از دیگر وظایف فارغ التحصیلان رشته حسابداری مدیریتی، مدیریت جریان نقدی است. این افراد وظیفه دارند وجه نقد کسب و کارهای مختلف را به جهت بررسی میزان ورود و خروج آن ها در تجارت بررسی کنند. مدیریت جریان نقد از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا مشاغل مختلف برای تامین بودجه صورتحساب‌های مختلف، به پول نیاز دارند.

هدف از تحصیل در رشته حسابداری مدیریتی چیست؟

از دیدگاه وزارت علوم ایران، هدف از ایجاد این گرایش از حسابداری، تنظیم گزارش‌های مالی و ارائه خدمات در زمینه امور مالی به سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف است. بسیاری از متخصصان، این گرایش را مهم‌ترین گرایش دانش حسابداری می‌دانند.

دلیل این امر نیز آن است که داده‌های مالی به دست آمده از بخش حسابداری، به وسیله‌ی حسابداران مدیریتی مورد بررسی قرار می‌گیرند و پیشنهادها و اطلاعات لازم به بخش مدیریتی انتقال داده می‌شود. رشته حسابداری با گرایش مدیریتی تعداد ظرفیت دانشجوی بالایی نسبت به رشته‌هایی همچون حسابرسی و سایر زیرشاخه‌های حسابداری دارد.

از مهم ترین مزیت‌های تحصیل در این رشته آن است که افراد به محض فارغ التحصیلی می‌توانند به سرعت وارد بازار کار شده و از حقوق و مزایای بالای این حرفه برخوردار شوند. افراد با تحصیل در این گرایش از حسابداری می‌توانند عضویت هیئت‌های علمی و انجمن‌های پژوهشی در زمینه حسابداری را به دست آورند.

  
 

مزایای حسابداری مدیریتی

یکی از مهم ترین و قابل توجه ترین مزایای تحصیل در رشته مدیریت حسابداری، برخورداری از حقوق و مزایای این حرفه است. در واقع میزان حقوق و دستمزدی که افراد با فعالیت در زمینه حسابداری مدیریتی به دست می‌آورند، به معیارهای گوناگونی بستگی دارد. از جمله این معیارهای می‌توان به سمت شغلی فرد، موقعیت جغرافیایی، سابقه و تخصص فرد اشاره کرد.

هر چه حسابدار مدیریتی تجربه کاری بیشتری در زمینه کاری خود داشته باشد، به نسبت حقوق و مزایای او افزایش می‌یابد. برای این که افراد با تجربه در زمینه حسابداری مدیریتی، قادرند تا پیشنهادات تجاری بهتری را به بخش مدیریت ارائه دهند. این افراد خدمات حسابداری مدیریتی بهتری را ارائه می‌کنند و به صاحبان مشاغل برای مدیریت کسب و کارها کمک می‌کنند.

 
 
 
 
 

دروس کارشناسی ارشد در گرایش حسابداری مدیریت

   
 
 
 
کد رشته حسابداری مدیریت: ۱۴۸۰۸