روان شناسی عمومی

معرفی رشته:
ما از طریق روانشناسی عمومی، قادر به ارزیابی مشکلات زندگی و بهداشت روان خود به شکل مفیدتری هستیم؛ چون انها به ما از طرق مختلف کمک می کنند تا انواع اختلالات روانی و مشکلات ذهنی، رفتاری، عاطفی و مسائل خانوادگی و زندگی زناشویی را درمان کنیم. با طیف گسترده ای از گروههای سنی در این روانشناسی کار می شود و از رویکردها و تکنیک های مختلفی باتوجه به نوع مشکل و سن مراجع استفاده می شود. در رشته روانشناسی عمومی با مباحثی همچون روانشناسی نابهنجاری، احساسات و ادراک، روش تحقیق، شناخت، شخصیت، یادگیری، روانشناسی عمومی، روانشناسی شخصیت، روانشناسی رشد و علوم اعصاب آشنایی پیدا می کنید.
 
 
مزایایی رشته: 

روانشناسی عمومی، کمک بسیاری به درک، تبیین و پیش بینی رفتار، احساسات و فرایندهای ذهنی انسان میکند. اصول این رشته برطبق تعریف روانشناسی عمومی، اثراتی بر روابط محیط کار و سایر محیط ها دارد. روانشناسان عمومی برای کسب دانش بالینی بطور حرفه ای اموزش دیده اند تا از این طریق به افراد کمک کنند تا استرس های مختلف زندگی را از خود دور کنند. آن ها با یادگیری تکنیک های مختلف بر مبنای تحقیقات و نظریه ها به بررسی ویژگی های منحصر به فرد ، ارزش ها، شرایط و اهداف بیمار می پردازند.

متقاضیان تحصیل در رشته روانشناسی عمومی برای ورود به دانشگاه، باید در زمینه های مختلف روانشناختی مثل بیماری های روانی، علل شایع این بیماریها ، نظریه های مختلف روانشناختی، علائم و نشانه های اختلالات روانی و به مطالعه بپردازد و با ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، تجربه کاری کافی کسب کند و مشغول به فعالیت در زمینه های مختلفی مثل روانشناسی بالینی، روانشناسی تربیتی، مشاوره خانواده، روانشناسی صنعتی، مشاوره شغلی، مشاوره تحصیلی، روانشناسی ورزش و شود.

- در زمان مراجعه ی یک فرد به روانشناسی عمومی، شاید او نسبت به مشکل و حتی نوع بیماری خود بی اطلاع باشد. به همین خاطر روان شناس عمومی به مراجع کمک می کند تا از این طریق، علت رفتارها و احساساتش را بشناسد.

- گاهی وقت ها یک متخصص روانشناسی عمومی از دو پلان درمانی برای درمان استفاده میکند. وی با تجویز هم زمان دارودرمانی و روان درمانی، نتیجه بهتر و سریعتری را حاصل میکند.

- یک روانشناس عمومی می تواند برای شناخت نوع شخصیت، توانمندی ها، استعدادها و میزان هوش شخص، تست های مختلف داشته باشد و علاوه بر آن مصاحبه های روانشناختی/بالینی انجام دهد و مشکل بیمار را از طریق رویکردهای درمانی همچون درمان شناختی رفتاری برطرف کند.

- مراجع در درمان شناختی رفتاری یاد میگیرند که با تشخیص و ارزیابی رفتارها، احساسات، هیجانات و افکار خود، آن ها را کنترل کرده و با موقعیتهای مختلف زندگی خود به شیوه موثرتری رو به رو شوند.

 
 
 

 

 

 

بازار کار:
روانشناسان عمومی با استفاده از مشاوره، آزمایش روانشناسی و طراحی برنامه های تحقیقاتی، زندگی بیماران را بهبود می دهند. به عنوان نمونه یک روان شناس عمومی، قادر به مشاوره دادن به کودکان قربانی کودک آزاری یا خشونت خانگی هستند؛ به این صورت که وی باید با کودکان و خانواده های آنها اوقاتش را بگذراند و روان و احساسات آنها را بهبود دهد یا به عبارتی دیگر، روانشناسی، متمرکز بر استرس و کنترل آن می باشد. در چنین حالتی او باید به مصاحبه با افرادی بپردازد که دارای استرس های شغلی، استرس حضور در جامعه و هستند. باتوجه به این دو مثال، محیط کار و افراد در ارتباط با یک روان شناس عمومی باتوجه به حوزه تخصصیشان تعیین میشود.
 
 
 

آینده شغلی رشته روانشناسی عمومی

یک روانشناس عمومی از موقعیت های شغلی بسیاری برخوردارست و درصورت تلاشگر بودن، بیکار نمیشوید؛ افردی که در رشته روانشناسی عمومی تحصیل می کنند، میتوانند در نهادهای دولتی ذکر شده علاوه بر مراکزی همچون پژوهش و تحقیق، خدمات روانشناسی، مسئولیت های خدماتی و پژوهشی کار کنند:

یک روان شناس عمومی میتواند بعنوان مشاور تحصیلی به فعالیت در مدارس بپردازد.

ماهیت پژوهشی رشته روانشناسی عمومی، به گونه ایست که برای استادان دانشگاه رشته روانشناسی عمومی، بازار کار جذابی را فراهم کرده است.

بهزیستی از دیگر مراکز جذب کننده ی روانشناسان عمومی به شمار می روند.

 
 
 
 
 
 
 

کد رشته روان شناسی عمومی: ۱۴۲۹۰