آشنایی با رشته مشاوره

رشته‌ی مشاوره و راهنمایی یکی از رشته‌های گروه علوم انسانی است که جنبه کاربردی دارد و دروس آن بیشتر در زمینه رشد، ابعاد مختلف شخصیت آدمی و پیشگیـری از مشکلات و اختلالات به‌ خصـوص مشکلات دانش ‌آموزان و نوجوانان است.

در زندگی همه‌ی انسان‌ها در تمام سنین، از کودکی تا پیری مسائل و دغدغه‌هایی وجود دارد که از نظر روانی فرد را تحت فشار قرار می‌دهند. مشاوره به معنای کمک گرفتن در یک زمینه خاص می باشد مشاوران همواره سعی دارند با مشورت دادن و کمک رساندن به افرادی که دچار بحران شده اند ، سلامت روانی جامعه را بهبود بخشند و به افراد بحران زده کمک کنند تا بتوانند مسیر رشد و پیشرفت را به درستی و در کمترین زمان پشت سر بگذارند.مشاوره به نگرانی‌های عاطفی ، اجتماعی ، شغلی ، مدرسه ، مدرسه و سلامت جسمی می‌پردازد که ممکن است افراد در مراحل مختلف زندگی خود داشته باشند.

 

تفاوت رشته مشاوره و روانشناسی

رشته روانشناسی بیشتر مرتبط با مسائلی همچون آسیب شناسی و اختلالات روانی است و افرادی که دچار آشفتگی های روحی و روانی هستند را مورد مطالعه قرار می دهد. مشاوران، بیش‌تر در راستای پیش‌گیری از بروز فشارهای روانی، به افراد سالم از حیث روانی مشاوره می‌دهند درحالی‌که روان‌شناسان بیش‌تر درصدد درمان افرادی هستند که به نوعی از یک اختلال روانی رنج می‌برند.

واحدهای درسی رشته‌ی مشاوره بر نظریه‌های روانشناسی، فنون مشاوره و نظریه‌های شخصیت متمرکز است اما در رشته‌ی روانشناسی تأکید بر مباحث آسیب‌شناسی و اختلالات روانی بیشتر است.

از دیگر تفاوت های دو رشته مشاوره و روانشناسی این است که روانشناسی یک رشته تحقیقاتی محسوب می شود درحالی که مشاوران از نظریه های حوزه روانشناسی در حل مشکلات افراد کمک می گیرند.

پس مراجعه کنندگان رشته مشاوره، بیمار نیستند بلکه دارای مشکلات کوچک و نیازمند دریافت راهنمایی‌ از افراد با تجربه‌تر از خود هستند. اما مراجعه کنندگان یک روانشناس بیمار هستند. برای همین گستردگی مخاطبان نیازمند مشاوره همواره بیشتر از روان‌شناسان است.

از تفاوت دیگر این دو رشته برای ادامه تحصیل میتوان گفت که دانش آموزان گروه تجربی هم می‌توانند در انتخاب رشته‌ی تحصیلی، روانشناسی را انتخاب کنند، اما مشاوره مختص به داوطلبان گروه انسانی است.

 

رشته مشاوره مناسب چه کسانی است؟

برای مشاور شدن باید یک سری از مهارت ها را ذاتا داشت. بخشی از رشته مشاوره علاوه بر کسب تجربه، وجود هنرذاتی ارتباط با افراد و داشتن حس همدلی و کمک به افراد است که باعث موفقیت بیشتر در این رشته می شود.

خوب گوش دادن و خوب سخن گفتن دو ویژگی مهم و ضروری برای دانشجوی رشته مشاوره است چون یک مشاور باید بتواند با صبر و بردباری و آرامش درونی خود فضای مناسبی برای مراجعه کننده ایجاد کند و به او اجازه دهد که خود را تخلیه کرده و دغدغه‌های ذهنی خویش را بیان کند و سپس با کلامی گویا و فصیح او را راهنمایی نماید.

همچنین مشاوران می بایست در زمینه های مختلف اجتماعی ، سیاسی ، مذهبی و اقتصادی اطلاعات کافی داشته تا بتوانند در صورت لزوم به بررسی مشکلات افراد در این زمینه ها بپردازند.

 

بازار کار رشته مشاوره

رشته مشاورهدارای‌ ابعاد مختلفی‌ است‌ و می‌توان‌ برای‌ انتخاب‌ رشته‌ی‌ تحصیلی‌، ازدواج‌، شغل‌یابی‌، نحوه‌‌ی ارتباط‌ در یک‌ محیط‌ صنعتی‌، نحوه‌‌ی ارتباط‌ میان اعضای‌ خانواده‌ یا نحوه‌‌ی روبه‌رو شدن‌ با بحران‌های‌ دوران‌ نوجوانی‌ و جوانی‌ از راهنمایی‌های مشاور استفاده‌ کرد. آینده شغلی درخشانی پیش روی فارغ التحصیلان ارشد رشته مشاوره می باشد. آن ها می توانند در مراکز مختلفی مشغول به کار شوند.

کار در مدرسه از جمله محیط های کاری برای فارغ التحصیلان این رشته می باشد. امروزه‌ شغل‌ مشاوره‌ یکی‌ از شغل‌های‌ تعریف‌ شده‌ در آموزش‌ و پرورش‌ است. فعالیت در پیش دبستانی ها ، مهد کودک ها و همچنین استخدام در آموزش و پرورش از دیگر فرصت های شغلی این رشته محسوب می شوند. فارغ‌التحصیلان رشته‌ی مشاوره می‌توانند در مراکز خصوصی و کلینیک‌ها، ادارات دولتی، آموزش‌وپرورش، شهرداری‌ها، مراکز نیروی انتظامی، مهدکودک‌ها و فرهنگ سراها فعالیت کنند.

همچنین کار در کارخانه‌ها از جمله گزینه‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان رشته مشاوره گرایش شغلی است و فارغ التحصیلان رشته مشاوره توان‌بخشی‌ نیز می‌توانند در سرای سالمندان، بهزیستی، مراکز بازتوانی، زندان‌ها، کمیته امداد و یا مراکز ترک اعتیاد فعالیت بیشتری داشته باشند.

همچنین فارغ التحصیلان رشته مشاوره در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به شرطی که در دو مقطع پشت سرهم رشته تحصیلی فرد مشاوره باشد، میتوانند مجوز مطب شخصی بگیرند

.