مهندسی حرفه ای الکترونیک کاربردی

معرفی رشته :

 

در میان انواع رشته های مهندسی، رشته برق و خصوصا گرایش الکترونیک، جزء رشته هایی است که هیچ وقت از اهمیت آن کم نشده بلکه به آن اضافه هم میشود. چرا که با پیشرفت تکنولوژی و ساخت تجهیزات مختلف، نیاز به تخصص افراد تحصیل کرده در این رشته، بیش از پیش افزایش پیدا میکند. همانطور که گفته شد، بخش عمده ای از مطالب آموزشی در رشته الکترونیک، به مبانی برق مربوط میشود. منظور از مبانی آشنایی با تجهیزات الکترونیکی نظیر خازن، مقاومت و ، آشنایی، طراحی و تحلیل مدارهای الکترونیکی است. نکته مهم در خصوص این گرایش این است که همه چیز با ظرافت و دقت زیادی طراحی و تحلیل میشود. به گونه ای ای مقادیر ولتاژ و جریان گاها در حد میکرو است!

مهندسی برق الکترونیک یکی از گرایش های رشته برق محسوب می شود که می توان از آن به عنوان زیربنا و بیس تمام گرایش های رشته برق نام برد. رشته الکترونیک به معرفی و تشریح کامل مدارهای الکترونیکی مختلف مانند تلفن همراه، لپ تاپ، کامپیوتر و دیگر سیستم های پیشرفته می پردازد. دانشجو در طول مدت تحصیل رشته الکترونیک با اصول طراحی تمام مدارهای الکترونیک و نحوه کارکرد آن ها آشنا می شود.

 

ضرورت و نیاز کشور

بسیاری از محصولات و خدمات در جامعه نوین امروزی بر پایه عملکرد مهندسین الکترونیک طراحی، تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. الکترونیک نوین استفاده از سیستم های پیچیده را در تمامی زمینه های مهندسی، تولید و ساخت فراهم نموده است. هم چنین شاخه های جدیدی از مهندسی نظیر مکاترونیک، بیوالکتریک و الکترونیک نوری به ترتیب از تلفیق علم الکترونیک با مهندسی مکانیک، علوم پزشکی و فیزیک نور پدید آمده اند.

 

آینده شغلی، بازار کار

مهندس برق با توجه به گرایش های تحصیلی خود می توانند در نیروگاه ها، انواع کارخانجات (سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و...)، سازمان های حوزه مخابراتی، صنایع نظامی و دفاعی و ...در بخش دولتی یا خصوصی مشغول به کار شود. البته بنا به گفته متخصصان زمینه های زیادی برای کارآفرینی در شغل مهندسی برق و راه اندازی کسب و کار مستقل وجود دارد که یک مهندس برق توانمند و ماهر می تواند با بررسی و شناخت نیازهای کشور در حوزه صنعت برق و مخابرات، در جهت رفع آنها اقدام کند.

یک مهندس الکترونیک می تواند جذب وزارتخانه های ارتباطات و فن آوری اطلاعات، صنایع، دفاع و سازمان های مختلف خصوصی و دولتی شود. اما با توجه به اهمیت زیاد و رو به رشد بودن این صنعت در کشور پیش بینی می شود روند استخدام مهندسان برق رو به افزایش بوده و به نسبت سایر مشاغل بازار کار خوبی داشته باشد. البته این به شرطی است که افراد جویای کار، افرادی توانمند و متخصص باشند.

 
 
کد رشته مهندسی حرفه ای الکترونیک کاربردی: ۱۴۳۳